blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG haganenoedwardanime
ČLÁNKY
DISKUSIE
1
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
HaganenoEdwardSOPA a PIPA
pridal HaganenoEdward 22.1. 2012 o 0:04Určite ste už o tom na internete čosi počuli. Americkému kongresu nestačí to, že buzerujú vlastnú krajinu, tak sa pre zmenu vrhly do buzerácie celého sveta a budú hlasovať o jednom z najkontroverznejších zákonoch v dejinách. Reč je o ich Stop online piracy act a Protect IP act, skrátene SOPA a PIPA. Tí, ktorí o tom ešte nepočuli si môžu myslieť, že sa nás to netýka, avšak opak je pravdou.

Nejedná sa totiž iba o útok proti pirátom, ale o ohrozenie slobody slova na internete. 

Teraz ochrana autorských práv funguje jednoducho. Uveďme si príklad: Na youtube zavesíte scénku z nejakého filmu. Samozrejme distribučnej spoločnosti sa to nebude páčiť, tak ho youtube stiahne a vy dostanete napomenutie. Pokiaľ vám ani to nepomôže a vy budete naďalej dávať nelegálny obsah, tak bude nasledovať BAN a možno aj čosi horšie, ale povedzme si pravdu, polícia sa takýmito malými prípadmi nemá chuť zaoberať. Inými slovami vy ste zodovední za porušenie autorských práv.

Čo na tomto môžu zmeniť SOPA s PIPOU? Miesto toho, aby ste boli vinníkom vy, tak bude vynníkom stránka, na ktorú to dávate. Znovu si zoberme náš príklad z nahraním videa na youtube. Nejakej firme sa to nepáči a keďže vláda bude mať schválené tieto zákony, tka môže urobiť jednu veľmi jednoduchú vec: vypne celú stránku!!!!!!

Toto sa samozrejme týka všetkých stránok, kde sa môže šíriť podobný obsah. Veď do wikipedie môžu skopírovať rôzne články alebo časti z nich, tak ju radšej rovno vymažme, aby neboli problémy! Zastaví to pirátov? Samozrejme že nie! Má to potenciál spôsobiť obrovské problémy po celom svete? Samozrejme, že áno! Kto o tomto zákone rozhoduje? Ľudia, z ktorých veľká väčšina ani nevie, ako používať klávesnicu!

 

Pokiaľ chcete viac, tak skúste prehľadať internet. Ja som na ňom našiel napríklad toto: 

http://sopablackout.org/learnmore/

 

Samozrejme ešte tento zákon ani nebol schválený a už sú prvé obete. Áno, megaupload bol zablokovaný a jeho zakladatelia sú momentále trestne stíhaní a hrozí im väzenie (tuším tam už aj niektorí sú). Nejedná sa však iba o američanov. Napríklad desing stránky robil slovák.

 

Samozrejme na internete je kopec protestov a to nielen od obyčajných ľudí, ale aj od obrovských molochov. Wikipedia začala s tým, že na 24 hodín vypla svoje servery a serevery ako Google či Yahoo tiež protestujú.

A čo na tento krok americkej vlády hovoria hackeri? Toto:  

Pokiaľ je video od Anonymous pravda, tak sa máme na čo tešiť. 

 

PS: Vyzerá to tak, že amíci našťastie SOP-u neschválili, avšak ja osobne by som nezaspával na vavrínoch, lebo ktovie, čo bude ďalej.

http://www.forbes.com/sites/insertcoin/2012/01/16/so-is-sopa-dead-not-exactly/Prístupov 3816
Kvalita článku
(85,7%) hlasov 7

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
JoJo's bizzare adventure: Phantom blood ...
[ 16.1.2017] (príspevkov 0)
Poviedka 5
[ 22.10.2014] (príspevkov 7)
Poviedka 4
[ 8.10.2014] (príspevkov 13)
Top 15 Creepypasty
[ 28.5.2014] (príspevkov 13)
Poviedka 3
[ 16.4.2014] (príspevkov 11)
Poviedka 2
[ 2.12.2013] (príspevkov 7)
Poviedka
[ 22.10.2013] (príspevkov 9)
Môj top 30 anime/máng part 2
[ 22.5.2013] (príspevkov 12)
Mojich Top 30 anime/máng part 1
[ 21.5.2013] (príspevkov 9)
Nedávne manga (a anime) zážitky part 2
[ 11.2.2013] (príspevkov 13)